Drony jako stosunkowo nowy sprzęt technologiczny, zyskały swoją popularność wiele lat temu i wciąż ich branża nieustannie się rozwija. Latanie dronem przyciąga miłośników fotografii i filmu, ale jest również wykorzystywane do formalnych działań, np. w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Prawo lotnicze do operowania bezzałogowych statków powietrznych różni się w zależności od operatora, terenu, na którym dron ma zostać użyty oraz od głównego celu, do jakiego chce się go wykorzystać. Wbrew pozorom regulacje obowiązujące latanie dronem nie są zbyt trudne i skomplikowane. Podążając za konkretnymi wskazówkami, będziesz miał pewność, gdzie można latać dronem w bezpieczny i legalny sposób. Poniżej podpowiadamy, co musisz o tym wiedzieć!

Spis treści

Możliwość latania dronem bez rejestracji oraz bez konieczności zdawania egzaminu

Czy można latać dronem w mieście?

Czy można latać dronem nad terenem prywatnym?

Latanie dronem za granicą – kraje Unii Europejskiej

Latanie dronem poza Europą

Gdzie nie można używać bezzałogowych statków powietrznych?

Jak szybko sprawdzić, gdzie można latać dronem?

Podsumowanie – jak latać dronem komercyjnie?

Możliwość latania dronem bez rejestracji oraz bez konieczności zdawania egzaminu

Jeśli zaopatrzysz się w dron, koniecznie upewnij się, że masz na niego licencję lub w przeciwnym wypadku nadchodzący egzamin. W większości przypadków pilotowanie dronów wymaga specjalnej licencji, którą udostępni Ci Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Loty dronem o wadze od 250 gramów do 25 kilogramów wymagają od Ciebie pozwolenia nawet, jeśli używasz ich na terenach dozwolonych, czy też na własnym terenie prywatnym. Dlatego posiadanie specjalnej licencji od UCL jest Twoim obowiązkiem, aby w pełni legalnie korzystać z latania dronem.

Nie musisz się obawiać stopnia trudności takiego egzaminu. To zwykle prosta i szybka procedura, którą wykonasz online. Najpierw przejdziesz specjalne szkolenie z zakresu sterowania dronem, a następnie przystąpisz do zaliczenia testu za darmo. Nie ma to nic wspólnego z procedurą pozyskiwania prawa jazdy, jednak przejście tego procesu i rejestracja drona są nieodłącznym elementem legalnego korzystania z bezzałogowego statku powietrznego.

Czy można latać dronem w mieście?

Loty rekreacyjne zależą od wydanego pozwolenia od UCL i tego, na jakie podkategorie lotnicze zostałeś zakwalifikowany. Jedną z możliwości jest sterowanie sprzętem w dalszych i większych odległościach od zabudowań i ludzi, natomiast podstawowe pozwolenie zezwala na używanie dronów co najmniej 100 metrów od najbliższych zabudowań, a także minimum 30 metrów od innych ludzi. Należy również pamiętać o maksymalnej wysokości lotu drona, która w Unii Europejskiej nie może przekroczyć 120 metrów od podłoża.

Niekiedy konkretne miasta i poboczne miejscowości mają ściśle określone zasady dotyczące latania dronem na ich terenie. Ma to często związek z zabytkami znajdującymi się na ich terenie, które muszą być podwójnie chronione przed możliwymi wypadkami. W takim wypadku warto zapytać się o pozwolenie władze miasta i okazać im licencję na latanie dronem.

Czy można latać dronem nad terenem prywatnym?

Przepisy nie zabraniają latania dronem nad posesją prywatną, jednak nielegalne będą przy tym wszystkie czynności służące naruszaniu poczucia prywatności i bezpieczeństwa osób postronnych.

Jeśli zdecydujesz się na lot bezzałogowym statkiem powietrznym na terenie prywatnym, to upewnij się, że masz zgodę właściciela posesji na robienie zdjęć i filmów. Jako pilot drona możesz sterować sprzętem, jednak pozyskiwanie obrazów i materiałów wideo wymaga dodatkowego pozwolenia.

Inaczej jest w przypadku, kiedy to Ty jesteś właścicielem ziemi, nad którą chcesz sterować dronem. Wtedy potrzebujesz jedynie specjalnej licencji od UCL, a kwestia zdjęć i wideo pozostaje w Twoich rękach.

Latanie dronem za granicą – kraje Unii Europejskiej

Bezzałogowe statki powietrzne sterowane na terenach Unii Europejskiej mają takie same zasady i wytyczne, co zdecydowanie ułatwia sytuację pilotów dronów. Nabywając specjalny certyfikat od UCL, jesteś uprawniony do operowania dronem z uwzględnieniem dodatkowych przepisów, obowiązujących w danym kraju partnerskim.

Przy wystarczających umiejętnościach praktycznych i przestrzeganiu ogólnych przepisów prawa lotniczego oraz okazaniu certyfikatu kompetencji pilota masz pewność, że sterowanie dronem na terenach Unii Europejskiej przebiegnie przyjemnie i bezproblemowo.

Latanie dronem poza Europą

O ile przepisy prawne dotyczące latania bezzałogowymi statkami powietrznymi w krajach europejskich są zasadniczo zharmonizowane, to poza Europą mogę się one od siebie różnić. Przykładem tego może być OC, które na terenie Unii Europejskiej nie jest wymagane, natomiast w przypadku krajów spoza Europy często można spotkać się z wymogiem dołączenia zaświadczenia o posiadaniu ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

Zawsze możesz też zasięgnąć dodatkowych informacji od Urzędu Lotnictwa Cywilnego na temat tego, gdzie możesz bezproblemowo latać dronem, a gdzie musisz zaopatrzyć się w dodatkowe dokumenty oprócz certyfikatu lotniczego. Zachęcamy do sprawdzenia tych informacji jeszcze przed samą podróżą tak, aby na lotnisku nie spotkać się, np. z konfiskatą sprzętu na odprawie celnej.

Odpowiednio przygotowany dron i wszystkie niezbędne dokumenty pozwolą Ci na wjazd do kraju poza Europą bez zbędnych kłopotów i problemów. To istotny proces, na jaki zdecydowanie warto zwrócić uwagę przed planowanym wyjazdem.

Gdzie nie można używać bezzałogowych statków powietrznych?

Wspominaliśmy już o miejscach, gdzie można latać dronem, jednak należy również wspomnieć o obszarach, z których zdecydowanie trzeba zrezygnować, jeśli chodzi o latanie dronem. Zakaz lotów dronami dotyczy m.in. lotniska kontrolowanego, gospodarki morskiej, czy też baz wojskowych. Z zakazem lotów łączy się również użytkowanie takiego sprzętu w parkach narodowych oraz na obszarze niektórych terenów mieszkalnych.

Wyżej wymienione miejsca są albo ściśle prywatne i dobrze strzeżone, albo na ich terenie istnieje duże ryzyko potencjalnych szkód. Oczywistym jest fakt, że drony są szczególnie niebezpieczne na terenach lotnisk, ponieważ mogłyby one spowodować kolizję samolotu, a nawet wpaść w jego silnik.

Uprawnione ośrodki szkolenia również nauczą Cię, że należy unikać miejsc, w których znajduje się wiele linii wysokiego napięcia. Jedynie zachowując bezpieczne odległości, masz szansę na swobodne sterowanie, które w przypadku linii energetycznych mogłoby skończyć się spięciem i spaleniem drona.

Jak szybko sprawdzić, gdzie można latać dronem?

W dobie internetu w prosty i szybki sposób jesteś w stanie zasięgnąć informacji o tym jak i gdzie najlepiej latać dronem. Profesjonaliści lubią korzystać ze specjalnych aplikacji, które pokazują latające drony w okolicy, a także miejsca, w jakich bezproblemowo możesz uruchomić swój sprzęt. W aplikacji drone radar znajdziesz zarówno operatorów większych BSP, jak i tych mniejszych modeli latających i z łatwością wybierzesz swoje miejsce docelowe na lot dronem.

Taką aplikację dla pilota drona ściągniesz w kilka minut na swój smartfon. Pamiętaj jednak, że ostatecznie to Ty ponosisz odpowiedzialność za wybór miejsca, dlatego miej przy sobie swoją licencję od UCL i inne wymagane pozwolenia. Najlepiej trzymaj się także zasady sterowania dronem w zasięgu wzroku, aby mieć pewność, że go nie zgubisz. Dzięki temu cały proces latania dronem przebiegnie w bezpieczny sposób, a Ty będziesz mógł cieszyć się z uzyskanych efektów foto i wideo.

Podsumowanie – jak latać dronem komercyjnie?

Niezależnie od tego, czy chcesz latać dronem komercyjnie, czy profesjonalnie, Twoim obowiązkiem jest posiadanie specjalnej licencji od Urzędu Lotnictwa Cywilnego i zadbanie o numer rejestracyjny wybranego modelu bezzałogowego statku powietrznego. Podążając za wskazówkami z tego artykułu, nie będziesz musiał już dłużej zastanawiać się nad rozpoczęciem użytkowania Twojego sprzętu w określonych miejscach.

Jeśli jednak marzą Ci się zdjęcia i wideo z drona zrobione pod okiem profesjonalistów, to zapraszamy na naszą stronę flypix.pl, gdzie oferujemy szereg usług z wykorzystaniem dronów najwyższej jakości. Pomożemy Ci w nagrywaniu i robieniu zdjęć na specjalne okazje, takie jak wesela, czy urodziny, ale również zajmiemy się reklamą, jak i kampanią biznesową. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą już dziś!