Czym są drony? Najprościej można powiedzieć, że to bezzałogowe statki powietrzne, małe samoloty, które sterowane są z ziemi. Drony mają bardzo szerokie zastosowanie we współczesnym świecie, wspomagają działalności człowieka w wielu aspektach.

Każdego dnia drony służą społeczeństwu, wspomagając pracę policji czy też straży pożarnej. Znajdują również zastosowanie w komercyjnym użytku. Poniżej kilka przykładów zastosowania dronów we współczesnym świecie w różnych dziedzinach życia.

Jakie zastosowanie mają drony we współczesnym świecie? Dowiesz się z tego artykułu.

Do jakiego celu najczęściej służą drony?

Chyba każdemu drony najbardziej kojarzą się z robieniem zdjęć czy też kręceniem filmów. Dzięki możliwości podniesienia do góry aparatu lub kamery uzyskuje się możliwość nakręcenia niesamowitych scen, do czego są powszechnie wykorzystywane. Nawet amatorzy dzięki zastosowaniu dronów mogą stworzyć bardzo ciekawe obrazy. Do tego drony wykorzystywane są najczęściej.

Drony do fotografii wniosły bardzo wiele. Zdjęcia robione z wysokości potrafią całkowicie odmienić kadr. Każdy widział chyba zdjęcie gór czy też miasta z wysokości kilkuset metrów. Niewątpliwie widoki dostępne niedawno tylko dla nielicznych zapierają dech w piersiach.

Inne zastosowanie dronów

Oprócz zastosowania w służbach, fotografii i kręceniu filmów, drony znajdują również inne zastosowania w mniej typowych branżach. Policja wykorzystuje drony do wykrywania wykroczeń. Mogą one jeszcze np. pomagać w walce ze smogiem. U

rządzeniem takim można monitorować poziom zanieczyszczenia i obserwować teren w celu wykrycia potencjalnego źródła smogu. Drony takie potrafią zlokalizować miejsca, gdzie wykorzystywany jest niezgodny z prawem opał lub spalane śmieci. Pomagają również tworzyć mapy jakości powietrza.

Drony w leśnictwie i rolnictwie

Kolejnym miejscem, gdzie znajdują zastosowanie drony, jest rolnictwo lub leśnictwo. Wykorzystuje się je do przygotowywania specjalny map, umożliwiają badania stanu roślin. Drony takie umożliwiają hodowanie roślin, które mają mniejsze zapotrzebowanie na nawozy, a co za tym idzie, są zdrowsze. W leśnictwie drony pomagają między innymi kontrolować ilość zwierząt lub trasy ich przemieszczania.

Inspekcje energetyczne i farm wiatrowych

Kolejnym miejscem, gdzie pracują te małe bezzałogowe statki powietrzne są miejsca, do których człowiekowi trudno dotrzeć lub jest to niebezpieczne. Przykładem takich prac może być np. sprawdzenie sieci energetycznej lub farmy wiatrowej.

Te bezzałogowe statki powietrzne są w stanie wykryć i wskazać miejsca uszkodzeń. Wykorzystywane są również do monitorowania i nadzorowania farm produkujących zieloną energię.

Inspekcje trudno dostępnych miejsc

Kolejnym miejscem, gdzie zastosowanie znajdą drony jest budowlanka. Rozpoczęcie budowy lub remontu, często wymaga rozpoznania terenu. Z ziemi nie wszystko jest dobrze widoczne. Drony mogą sprawdzić różnego rodzaju stare wyrobiska, rurociągi lub kominy. Niektóre z nich potrafią również sprawdzać podziemne korytarze.

Ciekawostką jest zabezpieczenie dronów przed uszkodzeniami. Służy do tego specjalna klatka sferyczna, która chroni śmigła drona. Specjalne oświetlenie, w jakie wyposażone są drony do robienia inspekcji, pozwala na wykonywanie zdjęć w miejscach ze słabym oświetleniem, a wręcz nawet niemalże w całkowitych ciemnościach.

Audyty energetyczne

Drony można wykorzystywać również do oceny izolacji budynków. Specjalne drony pokazują, w którym miejscu budynek ma największe straty ciepła. Drony pomagają w przeprowadzaniu inspekcji termowizyjnej.

Sport

Nikogo już chyba nie dziwią wspaniałe ujęcia boiska w czasie meczu czy też treningu? Z jednej strony dron może pomagać w przygotowaniu transmisji. Z drugiej jednak strony pomaga on w śledzeniu zawodników, poruszaniu się po boisku. Dzięki dronowi trener może pokazywać zawodnikom błędy w ustawieniu, czy też opracowywać zagrania. Drony w piłce nożnej zyskują coraz większe znaczenie.

Zastosowania dronów w branży geodezyjnej

Kolejnym sposobem na zastosowanie dronów i ich powszechne wykorzystanie jest geodezja.  Bezzałogowe statki powietrzne są wykorzystywane do tworzenia mapy terenu z lotu ptaka oraz do identyfikacji znajdujących się na nim budynków.

Drony takie umożliwiają między innymi wykonanie bardzo dokładnych pomiarów oraz tworzenia modeli 3D. Drony geodezyjne za pomocą specjalnego oprogramowania tworzą chmurę punktów, dzięki którym można obliczyć na przykład objętość hałdy ziemi. Drony pomagają tworzeniu wywiadu terenowego oraz pozwalają na aktualizowanie map.

Zastosowanie dronów – podsumowanie

Na pytanie, jakie zastosowanie mają drony w dzisiejszym świecie, można odpowiedzieć, że bardzo szerokie. Począwszy od zastosowania ich w branży typowej rozrywki, fotograficznej czy też do filmowania. Drony również znajdują swoje miejsce przy tworzeniu reklam, jak i w branży turystycznej, medycznej. Drony służą w medycynie i policji, pomagają w wojsku i wspierają branżę kosmiczną.

Jak widać, drony są niemalże wszędzie, ale prawdopodobnie jest to dopiero początek rewolucji, którą będą drony. Można się spodziewać, że w najbliższym czasie, że przez zastosowanie dronów urząd lotnictwa cywilnego będzie miał dużo pracy! Specjaliści uważają, że drony w najbliższym czasie będą mogły znaleźć zastosowanie niemalże w każdej branży.

Już teraz powinno się dla wspólnego bezpieczeństwa uczyć zasad korzystania z dronów, latania w miejscach publicznych. Tego rodzaju nawet małe urządzenie spadające z wysoka może zrobić człowiekowi znaczą krzywdą.

Można przypuszczać, że w związku z dynamicznym rozwojem dronów wprowadzonych zostanie wiele regulacji w prawie i powstaną dodatkowe przepisy lotnicze, aby zastosowanie dronów we współczesnym świecie dla celu cywilnych było bezpieczne.

Teraz już wiesz jakie zastosowanie mają drony we współczesnym świecie i do czego są powszechnie wykorzystywane.