Drony to furtka do wyższego poziomu filmowania i fotografowania. Dzięki wsparciu zaawansowanej technologii drony są w stanie wykonywać wysokiej jakości obrazowanie, umożliwiające podgląd z kamery w czasie rzeczywistym. Mają również rozbudowane funkcje lotu na przykład funkcję zwisu i funkcję beczki, tak cenne dla operatorów dronów. Kluczowe pytanie brzmi jednak, jak zostać pilotem drona? I czy na drona trzeba mieć uprawienia? Dzisiaj odpowiadamy na te pytania!

Drony – bezzałogowe statki powietrzne, czyli jakie?

Drony to  bezzałogowe statki powietrzne, które latają bez pilota. Mogą być używane przez operatorów dronów do wielu celów, w tym nadzoru, fotografii i filmowania. Dron zdalnie sterowany przez operatora lata samodzielnie bez obecności człowieka w kokpicie. Drony są zwykle napędzane silnikami obrotowymi lub wielośmigłowymi.

Drony mają ogrom zastosowań – są wykorzystywane w wojsku, organach ścigania i ratownictwie, a także do rekreacji i wypoczynku. Te latające maszyny wyposażone w kamery niezwykle często są jednak stosowane do zarobkowych celów, popularnym zastosowaniem dronów jest filmowanie, robienie zdjęć i fotografowanie niedostępnych miejsc z wykorzystaniem dronów.

Drony stały się popularnym narzędziem fotograficznym zarówno dla profesjonalnych, jak i amatorskich fotografów. Mogą latać w powietrzu przez wiele godzin bez konieczności ładowania, co czyni je idealnymi do uchwycenia wymarzonego ujęcia z perspektywy, do której trudno dotrzeć w inny sposób. Podsumowując, w ostatnich latach drony stały się coraz popularniejszym narzędziem również do użytku osobistego i zarobkowego.

Czy na drona trzeba mieć pozwolenie?

Jak zostać pilotem drona? Zgodnie z przepisami, pozwolenie na drona musi mieć każdy, kto chce używać urządzenia o masie powyżej 250g lub urządzenia wyposażonego w kamerę. Taka osoba musi zarejestrować się, przejść szkolenie (w specjalnym miejscu do przeprowadzania szkoleń) i zdać test online. To wytyczne obowiązujące we wszystkich państwach Unii Europejskiej.

Licencja pilota drona jest przyznawana przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. To dokument ważny zwłaszcza dla osób, które chcą filmować lub fotografować z wykorzystaniem drona. Dlatego licencję mają kamerzyści i fotografowie. Certyfikat wiedzy teoretycznej i potwierdzenie ukończenia szkolenia praktycznego w lotach w kategorii szczególnej umożliwiają prawne użytkowanie drona. Są jednak różne rodzaje certyfikatu, niektóre to:

· VLOS – loty w zasięgu widoczności wzrokowej,

· BVLOS – loty poza zasięgiem widoczności wzrokowej,

· INS – szkolenie instruktorskie.

Jak wspomnieliśmy, nie na każdego drona należy mieć pozwolenie. Jeśli urządzenie waży mniej niż 250g i nie jest wyposażone w kamerę, wówczas nie potrzebujesz licencji na drona. W tym przypadku jednak loty nie mogą odbywać się nad zgromadzeniami i terenami zamieszkałymi. Maksymalna wysokość wzniesienia drona może wynosić 120 m wysokości w zasięgu wzroku operatora w wieku powyżej 16 lat.

Czy latanie dronem bez pozwolenia jest karalne? Tak, zgodnie z prawem: Kto wykonuje lot lub inne czynności lotnicze, nie mając ważnej licencji lub świadectwa kwalifikacji, lub niezgodnie z ich treścią i warunkami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku”.

A jaki dron sprawdzi się w Twoim przypadku? Jeśli chodzi o wybór dronów, jednym z pierwszych pytań zadawanych przez wiele osób jest to, jaki dron kupić. Na tę decyzję wpływa wiele czynników, w tym koszt, czas lotu, rozmiar i zastosowanie.

W ostatnich latach drony stają się coraz bardziej popularne. Stały się doskonałym narzędziem zarówno do celów rekreacyjnych, jak i profesjonalnych, takich jak fotografia lotnicza i kinematografia. Jest jednak kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przed zakupem drona, takie jak rodzaj drona, którego potrzebujesz lub cel, w jakim będziesz go używać.

Przed zakupem jakiegokolwiek drona upewnij się, że Twoje hobby odpowiada jego możliwościom. Niektóre drony mogą być lepiej przystosowane do pewnych czynności niż inne, więc zyskaj pewność, że wybierasz mądrze.

Ile kosztuje kurs na operatora drona?

Jednym z największych kosztów jest szkolenie na operatora drona, które wynosi 1000-2000 złotych w przypadku licencji VLOS. Przy bardziej zaawansowanych certyfikatach, przyszły pilot drona powinien liczyć się z kosztem ponad 2000 tysięcy złotych określonymi przed podmiot szkolący. Tak naprawdę cena kursu na operatora drona zależy więc od tego, jaki certyfikat chcesz uzyskać, miejsca szkolenia, a nawet od wagi bezzałogowych statków powietrznych. Teraz już wiesz, ile kosztuje kurs na drona w szacunkowym zakresie.

Jeśli poważnie myślisz o tym, aby Twój lot dronem był bezpieczniejszy i przyjemniejszy, pamiętaj o przeprowadzeniu rozeznania przed wyborem konkretnej firmy szkoleniowej. Zacznij od porównania cenników kilku dostawców i znajdź tego, który świadczy usługi w przystępnych cenach.

Szkolenie z drona często odbywa się stacjonarnie lub online. Ten łatwy do dostosowania tryb nauki jest idealny dla każdego, kto chce przenieść swoje umiejętności drona na wyższy poziom, ale na przykład nie ma czasu, by zdecydować się na szkolenie na drona stacjonarne. Przede wszystkim jednak postaw na doświadczonych instruktorów.

filmowanie z drona warszawa

Kto może zostać operatorem dronów?

Teraz już wiesz, jakie uprawnienia musi mieć operator drona. Praca w tym zawodzie, a nawet loty w celu hobbystycznym, wymagają jeszcze spełnienia pewnych warunków. O jakich mowa? Operator drona musi być osobą fizyczną lub prawną, która po rejestracji otrzyma unikalny numer operatora. Ten numer należy umieścić na swoim dronie. Osoba fizyczna otrzymuje też profil pilota drona.

A w jakim wieku można zostać operatorem drona? Zgodnie z danymi GOV: Minimalny wiek pilota wykonującego operacje z użyciem SBSP w kategorii „otwartej” wynosi 16 lat. Do wykonywania lotów dronem trzeba spełnić ten warunek.

Jak widzisz, chociaż szkolenie z lotu dronem kosztuje, nie jest ono zbyt skomplikowane. A możliwości bezzałogowych statków powietrznych są naprawdę duże. Drony mogą być używane do robienia zdjęć niedostępnych dla ludzi, do uchwycenia unikalnych perspektyw, których nie można sfotografować w żaden inny sposób.

Drony idealnie sprawdzają się w fotografii do celów kreatywnych, takich jak perspektywa z lotu ptaka i tworzenie abstrakcyjnych ujęć, dbając o jakości dostarczanych materiałów. Pamiętaj jednak, że niektóre z czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze drona to: łatwość użytkowania, czas lotu, żywotność, jakość aparatu i cena. Jeśli już zdecydujesz się na loty dronem i świadectwo kwalifikacji, zadbaj właśnie o jakość urządzenia – zakup drona powinien być przemyślany.

Jak zostać operatorem wojskowego drona?

Na koniec mamy jeszcze ciekawostkę, która interesuje wiele osób. Powiemy w skrócie, jak zostać operatorem wojskowego drona. Drony stają się większą częścią naszego życia na więcej niż jeden sposób. Od zastosowań wojskowych po cywilne, zmieniają sposób, w jaki żyjemy. Drony wojskowe zmieniły działania wojenne w wielu kwestiach. Pomogły wojsku w skuteczniejszym i wydajniejszym wykonywaniu ich misji bez narażania ich na niepotrzebne ryzyko.

Przyszłość dronów wojskowych jest świetlana, ponieważ drony nowej generacji są wdrażane na różne sposoby. Drony wojskowe mogą być używane do różnych celów, w tym do rozpoznania, obserwacji i ataku. Ceny dronów wojskowych różnią się w zależności od ich możliwości i przeznaczenia. Koszt dronów wojskowych zależy również od tego, gdzie będą używane. Na przykład dron, który może latać na najwyższych wysokościach, automatycznie jest kosztowniejszy.

Operatorem drona w wojsku może zostać osoba z co najmniej średnim wykształceniem o podwyższonej dyspozycyjności. Ważne są też cechy charakteru operatora drona wojskowego, a są to opanowanie oraz wyobraźnia przestrzenna. Po początkowych naukach, pilot drona wojskowego zostaje skierowany na kursy specjalistyczne, w tym meteorologię, nawigację, prawo lotnicze, loty w zasięgu i poza zasięgiem widzialności.