Materiał filmowy z drona może podnieść poziom Twoich treści – dosłownie. W dzisiejszych czasach branża filmowo fotograficzna stale się zmienia. Powstają nowe metody, technik, urządzenia i sposoby kręcenia. Jednym z nim jest właśnie filmowanie dronem Warszawa. Latanie dronem jest w rzeczywistości dość trudne, zwłaszcza dla początkującego fotografa, który nie ma żadnego praktycznego doświadczenia w lataniu czymkolwiek zdalnie sterowanym. Zawsze najlepiej jest najpierw poznać podstawy, zanim faktycznie zacznie się latać dronem. Oto, co musisz wiedzieć zanim zdecydujesz się na filmowanie w taki sposób. W tym artykule przedstawimy wskazówki, które pomogą Ci stworzyć idealne ujęcia używajac do tego drona. Z tego artykułu dowiesz się:

  • dlaczego warto tworzyć ujęcia z drona
  • czy fotografowanie dronem jest trudne
  • jakie są wskazówki odnośnie używania drona do filmowania

filmowanie dronem warszawa

Filmowanie dronem Warszawa – dlaczego warto tworzyć ujęcia z drona?

Scena otwierająca „Lśnienie” jest ikoniczna. To rozległe, budzące grozę ujęcie z powietrza, które szybko wprowadza nastrój do filmu. Ale jest kręcone z helikoptera. Większość ludzi prawdopodobnie nie może sobie pozwolić na helikopter.

Drony otworzyły świat fotografii lotniczej dla twórców treści amatorskich, a nawet wielkobudżetowych produkcji hollywoodzkich – Michael Bay zaszalał z materiałem filmowym z drona w filmie Ambulans 2022.

Zdjęcia z drona Warszawa skracają czas, koszty i szkolenia. Większość ludzi może obsługiwać drona, a urządzenie konsumenckie średniej klasy może kosztować od kilkuset do kilku tysięcy złotych za bardziej profesjonalny sprzęt. Jest to jeszcze tańsza opcja, jeśli zdecydujesz się go wynająć, a nie kupić. Tak czy inaczej, jest to o wiele tańsze niż używanie helikoptera do produkcji.

Zdjęcia z drona Warszawa – czy fotografowanie dronem jest trudne?

Kręcenie materiałów filmowych z drona nadal jest zgodne z podstawowymi zasadami zwykłej fotografii: możesz to robić dla zabawy, mając niewielkie doświadczenie, ale najlepsze wyniki pochodzą z godzin praktyki, wyboru odpowiedniego urządzenia dla Ciebie oraz wielu prób i błędów.

filmowanie z drona warszawa

Ważne informacje dotyczące używania drona

Co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem fotografowania dronem? Zanim weźmiesz się za siebie i nakręcisz materiał filmowy z drona, musisz poznać wszystkie informacje techniczne i prawne. Weź głęboki oddech i przygotuj się na dużą dawkę wiedzy.

  1. Zacznij latać dronem dla uczących się przed nagrywaniem jakichkolwiek materiałów filmowych z drona – Nie woziłbyś przyjaciół do miasta, gdybyś nigdy nie siedział za kierownicą, więc nie lataj drogim robotem bez praktyki! Zacznij od prostego i takiego urządzenia, aby w razie wypadku (który jest możliwy podczas nauki obsługi tego urządzenia) nie popaść w bankructwo.
  2. Sprawdź lokalne przepisy i strefy zakazu lotów – Filmowanie z drona Warszawa jest super popularne wśród amatorskich twórców treści; są mniej popularne wśród ludzi zarządzających lotniskami. Prawdopodobnie widziałeś historie i wiadomości o dronach opóźniających loty i wchodzących do stref zakazu, więc wiesz, że mogą spowodować absolutne spustoszenie. Jest to również nielegalne! Sprawdź koniecznie mapę stref zakazu lotów przed pierwszym użyciem swojego sprzętu.

Filmowanie z drona Warszawa – wskazówki tworzenia materiałów filmowych z drona

Planuj wokół światła dziennego
Jeśli zależy Ci na dramatyzmie, sprawdź prognozę pogody i celuj w ujęcia o tzw. „golden hour”, tuż po wschodzie lub przed zachodem słońca. Te momenty oferują więcej dramatyzmu i intensywności niż południowe słońce, ale to wszystko zależy od tego, co chcesz osiągnąć. Zrozum, ile godzin światła dziennego będziesz mieć, zaplanuj pogodę i eksperymentuj.

Unikaj używania zoomu w aparacie
Unikaj funkcji zoomu, nawet jeśli używasz zewnętrznego gimbala lub Twój dron ma go wbudowanego. Warkot śmigieł drona może powodować lekkie drgania kamery, biorąc pod uwagę, że jest to małe pudełko latające po niebie – każda ilość zoomu może sprawić, że te drgania będą wydawać się gorsze i pogorszą jakość materiału filmowego z drona. Uchwyć to, czego potrzebujesz, używając najszerszej możliwej ogniskowej, a następnie powiększaj podczas postprodukcji za pomocą oprogramowania do edycji, jeśli to konieczne.

filmowanie dronem warszawa

Zainwestuj w najlepszy zestaw, jaki możesz
Oczywiście, nie wydawaj tego, czego nie masz, ale upewnij się, że masz niezbędne elementy do filmowania dronem Warszawa.

  • Spójrz na drony średniej klasy z wbudowanymi kamerami
  • Kup gimbal, jeśli Twój dron nie ma go wbudowanego
  • Upewnij się, że Twoja kamera jest odpowiednim sprzętem do pracy
  • Kup kilka zapasowych baterii

Używaj ręcznych ustawień kamery
Zmieniając ustawienia ręcznie, uzyskasz znacznie bardziej profesjonalny materiał filmowy z drona niż ustawienia automatyczne, podczas gdy przejście na auto wyssie cały dynamizm z Twojego ujęcia. Dzieje się tak dlatego, że ustawienia automatyczne mają na celu stworzenie realistycznego, a nie kinowego materiału filmowego, więc ustawienia takie jak ekspozycja i balans bieli będą wydawać się naturalne, ale nie dobre, gdy zostaną odtworzone.

Przeczytaj także: Ile kosztuje fotograf na wesele?